خلاصه خطبه های نماز جمعه قم مورخ96/04/02 به امامت حضرت آیت الله حسینی بوشهری «دامت برکاته»

حضرت آیتالله حسینی بوشهری«دامت برکاته» در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در مصلای قدس این شهر برگزار شد، در سخنانی اظهار داشتند: امام راحل با اقدام هوشمندانه خود آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به نام روز قدس نام نهادند و حضور گسترده مردم در کشورهای مختلف بیانگر آن است که پیام امام در قلب آن‌ها نشسته است.

روز قدس در حقیقت روز ایستادگی برابر استکبار و روز سر دادن شعار علیه ظالمان و دفاع از مظلوم است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه انسان آزاده‌ای وقتی می‌شنود مردمی را از خانه خود بیرون راندند آزرده خاطر می‌شود، افزودند: امروز در یک شرایط حساسی قرار داریم و دشمنان برای به انحراف کشاندن ذهن مسلمانان از مسئله بحرانی فلسطین دست به ایجاد اختلاف میان امت‌های اسلامی و درگیر کردن آن‌ها با استفاده از گروه‌های تروریستی زدند.

آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند تا با قرارداد ۵۰۰ میلیارد دلاری بتوانند هر کاری در منطقه انجام دهند اما ملت ایران همواره فریاد دفاع از سرزمین‌های اشغالی و امت‌های اسلامی منطقه را سر داده است و به تبعیت از مقام معظم رهبری با صدای رسا اعلام می‌کند که فلسطین موضوع اول ایران اسلامی است.

آیت الله حسینی بوشهری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات تروریستی داعش در تهران گفتند: در این مسئله ملت ایران انتظار داشتند که مسئولان و نیروهای امنیتی و نظامی سیلی محکمی به تروریست‌ها بزنند که خوشبختانه سیلی محکمی نواخته و به خبر نخست جهان تبدیل شد.

دشمنان و تحلیلگران آنان بیان می‌کنند که این پیام روشنی برای رژیم صهیونیستی و اشرار منطقه نیز بوده است و اگر این گونه حوادث ادامه یابد سیلی‌های محکمی در انتظار آن‌ها خواهد بود.

ایشان با اشاره به حادثه هفتم تیرماه و شهادت شهید بهشتی و ۷۲ تن از یارانش در حزب جمهوری اظهار داشتند: دشمنان فکر می‌کردند که به این اقدام کار انقلاب اسلامی به اتمام خواهد رسید اما خبر نداشتند که بهشتی‌های دیگری هستند که این انقلاب را به درخت تنومندی مبدل خواهند کرد.

ایام شهادت شهید بهشتی را روز قوه قضائیه نیز نام‌گذاری کرده‌اند که باید اظهار داشت بخش قابل توجهی از کارآمدی نظام به کارآمدی دستگاه قضا نیز باز می‌گردد و قوه قضائیه باید پاسخگوی مطالبات مردمی و نظام اسلامی باشد.

آیت الله حسینی بوشهری همچنین تأکید کردند: مردم از قوه قضائیه انتظار دارند که امنیت اخلاقی و اجتماعی و اقتصادی را در جامعه برقرار شود و امیدوارند دستگاه قضا بتواند مشکلات را از سر راه مردم بردارد.

ایشان در بخش پایانی سخنان خود برای خود با اشاره به مصوبه اقدام اخیر سنای آمریکا در تشکیل تحریم علیه ملت ایران اظهار داشت: مقام معظم رهبری در دیدار با نخست وزیر عراق تأکید کردند که به آمریکا نباید اعتماد کرد و مصوبه اخیر سنای آمریکا نیز اوج خباثت آنان را نسبت به مسلمانان و ملت ایران نشان می‌دهد.

آیت الله حسینی بوشهری به آخرین روزهای ماه مبارک رمضان اشاره کردند و گفتند: باید از این روزهای آخر نهایت استفاده را ببریم و تلاش کنیم تا خودسازی داشته باشیم.

امام جمعه قم با اشاره به روز جهانی قدس گفتند: امام راحل در یک اقدام هوشمندانه آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس را نامگذاری کردند که بعد از گذشت سال ها شاهد حضور گسترده مردم هستیم.

روز قدس روز نماد وحدت امت اسلامی است، روز ایستادگی در مقابل مستکبران است و روز فریاد علیه ظالمان و روز دفاع از مظلومان است.

آیت الله حسینی بوشهری بیان داشتند: موضوع فلسطین دردناک است و هر انسان آزاده ای وقتی این را می شنود دلش به درد می آید و فلسطینیان را از خانه های خود بیرون کردند و حتی آنها حق اولیه هم ندارند.

امروز در شرایط سخت و بحرانی قرار داریم و برای اینکه دشمنان فکر جامعه را منحرف کنند دست به اختلاف میان مسلمانان و ایجاد گروهک های تکفیری و داعش زدند تا ذهن ملت از موضوع فلسطین بردارند.

اوج رسوایی دشمنان ما این است که علیه جمهوری اسلامی ائتلاف درست می کنند به جرم اینکه ملت ایران فریاد دفاع از مظلومان برداشته است، ما با صراحت اعلام می کنیم اگر چه سرزمین فلسطین اشغال شده و اهانت ها ادامه دارد اما با صدای رسا می گوییم که همچنان موضوع فلسطین موضوع امت اسلامی و ایران اسلامی است.

امروز تنها راهکار پیروزی ملت فلسطین را به اتکا به خداوند می دانیم و هر راه دیگری که بروند عقیم است و باید همواره توجه به ذات خداوند کنند و امیدواریم روزی فرارسید که ملت برای پیروزی آزادی قدس جشن پیروزی بگیرند.

آیت الله حسینی بوشهری در ادامه با اشاره به اقدامات تروریستی داعش اشاره کردند و گفتند: آنها چند روز قبل اقدام کور انجام دادند و عده ای را به شهادت رساندند اما واقعیت این بود که ملت ما یک انتظار داشتند که نیروهای مسلح پاسخی به آنها دهند که سپاه قهرمان سیلی محکم به گوش استکبار زد.

تحلیل گران خارجی گفتند که جمهوری اسلامی تنها سیلی به داعش نزد و پیام روشنش به آمریکا و صهیونیست ها و ارتجاع منطقه بود که بدانید اگر این شرارت ها ادامه یابد ما از تمام امکانات خود استفاده نکرده و سیلی محکم تری خواهید خورد.

ما به سپاه عزیز که جنگ را در کنار نیروهای مسلح اداره کردند و به بسیج و نیروهای امنیت و انتظامی تبریک می گوییم و امیدواریم که همواره در صحنه مانده و قهرمان باشید.

آیت الله حسینی بوشهری به ششم تیر اشاره کردند و گفتند: در آن زمان حادثه تروریستی علیه رهبری معظم رخ داد اما از آنجایی که خدا می خواهد تیر منافقان به سنگ خورد و رهبری به عنوان یک ذخیره برای کشور ما باقی ماند.

هفتم تیرماه نیز حادثه تروریستی منافقان صورت گرفت و شخصیت عظیمی همچون آیت الله بهشتی را ترور کردند و یاد و خاطره شهدای هفتم تیرماه را گرامی می داریم.

ایشان ضمن تبریک به مناسبت هفته قوه قضائیه فرمودند: بخش عظیمی از کارایی نظام به کارایی این قوه برمی گردد و هر چه کارایی این قوه بیشتر باشد کارایی نظام بیشتر خواهد بود و گرچه کارهای خوبی صورت گرفته اما مردم ما همچنان انتظار اجرای عدالت و ایستادگی در برابر زورگویان و متخلفان را دارند.

مردم امنیت اخلاقی و اجتماعی و اقتصادی می خواهند و امیدواریم که قوه قضائیه در این زمینه دست به کار شده و مشکلات را برطرف کنند.

امام جمعه قم فرمودند: روزگاری کشورهای عربی در جنگ ۶ روزه در مقابل اسرائیل ایستادند، ولی امروز مهره های عربی به دست آمریکا عوض می شوند و در مقابل ۵۰۰ میلیون دلار جریان کشورها را تغییر می دهند و علیه ما ائتلاف عربی و عبری ایجاد می کنند،دلیل آن نیز دفاع ما از سرزمین قدس و قبله اول مسلمانان است.

ملت به امر قرآن علیه ظالم فریاد می کشند؛ قصه دردناک فلسطین آزاردهنده است؛ ملتی در یک توطئه فرامنطقه ای از خانه و کاشانه خود اخراج شدند و در همین راستا آنها را شکنجه داده و از حقوق خود محروم می کنند.

رهبر انقلاب فرمودند، دشمنان یک موجودیت حقیقی را  به یک موجودیت جعلی مبدل کردند؛ امروزه در یک شرایط سخت و بحرانی قرارداریم و دشمنان برای انحراف فکر جهانی از مساله فلسطین به دنبال ایجاد اختلاف و ساختن گروه هایی مثل داعش هستند تا ذهن مردم از فلسطین دور شود.

آیت الله حسینی بوشهری تصریح کردند: روزگاری کشورهای عربی در جنگ 6 روزه در مقابل اسرائیل ایستادند، ولی امروز مهره های عربی به دست آمریکا عوض می شوند و در مقابل 500 میلیون دلار جریان کشورها را تغییر می دهند و علیه ما ائتلاف عربی و عبری ایجاد می کنند و دلیل آن نیز دفاع ما از سرزمین قدس و قبله  اول مسلمانان است.

اگرچه سرزمین فلسطین اشغال شده، ولی با صدای رسا اعلام می کنیم مساله فلسطین، همچنان مساله اول ایران اسلامی و جهان اسلام است.

امروز تنها راهکار پیروزی ملت فلسطین را در اتکا به ذات حق تعالی می دانیم و باید از او مدد بطلبند و به تعبیر رهبر عزیزمان هرراهی بروند بی نتیجه است.

ان شاءالله روزی فراخواهد رسید که ملت ما در مصلاهای کشور برای مردم و ملت مظلوم فلسطین جشن پیروزی بگیریم.

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کردند: ما به سپاه عزیزمان که جنگ را در کنار نیرهای مسلح به زیبایی اداره کرد و به نیروهای بسیجی، امنیتی، نظامی و انتظامی مان تبریک می گوییم و امیدواریم همیشه قهرمانانه در صحنه بمانید.

ایشان با اشاره به حادثه سوقصد به رهبر انقلاب در مسجد ابوذر گقتند: آنجا که خدا بخواهد و عزیزی را برای ملت ایران و کسانی که دل در گروه حقیقت دارند، نگه دارد، تیر دشمنان و منافقان به سنگ می خورد و رهبر عزیز ما به عنوان ذخیره الهی برای ما خواهد ماند.

مردم ما امنیت اقتصادی و اجتماعی را طالب هستند و قوه قضاییه نیز باید برنامه ها را به جایی برساند که مشکلات سر راه مردم ما نباشد.

رهبر معظم انقلاب به نخست وزیر عراق فرمودند؛ به آمریکا اعتماد نکنید؛ زیرا هرکسی به آمریکا اعتماد کرده، سرنوشتش معلوم است و این مصوبه اخیر مجلس سنای آمریکا اوج خباثت دشمنان ما است.

آیت الله حسینی بوشهری در خطبه های اول نماز جمعه نیز گفتنند: ماه رمضان ماه رسیدگی به ایتام و مساکین در ماه رمضان از واجبات است که باید به آن الزام داشت و در این روزهای آخر باید به عمل کرد.

امام صادق(ع) بیان می کند کسی که همسایه معصیت کاری دارد و هیچ عکس العملی در مقابل معصیت او از خود نشان نمی دهد، در گناه او شریک است.

آیت الله حسینی بوشهری بیان کردند: اگر جامعه خود را در مقابل منکرات جامعه بی تفاوت باشند و تصور کنند هر کسی را گور خود می گذارند، هیچ گاه مشکلات جامعه حل نخواهد شد.

Please publish modules in offcanvas position.