خلاصه خطبه های نماز جمعه قم مورخ96/05/13 به امامت حضرت آیت الله حسینی بوشهری «دامت برکاته»

امام جمعه قم با اشاره به سخنان مهم رهبر معظم انقلاب در مراسم تنفیذ حکم رئیس جمهور، فرمودند: دولت جدید باید دستورات و فرمایشات ایشان را الگوی فعالیت خود قرار دهد.

حضرت آیتالله حسینی بوشهری«دامت برکاته»، بوشهری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه قم که در مصلی قدس برگزار شد، با اشاره به مراسم تنفیذ رئیس جمهور، اظهار داشتند: طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مقبولیت رئیس جمهور با انتخابات و صنذوق‌های رأی به دست می‌آید ولی مشروعیت وی پس از تنفیذ و امضای رهبر انقلاب ایجاد می‌شود.

ایشان همچنین به سخنان مهم رهبر معظم انقلاب در این مراسم اشاره کردند و گفتند: حضرت آیت الله خامنه‌ای در این مراسم اظهار داشتند مردم ایران پیش از انقلاب نقشی در مدیریت کشور نداشتند ولی پس از انقلاب ثابت شد که مردم سالاری دینی در جامعه حاکم شده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه تأکید بر حل مشکلات معیشتی مردم و کشور، داشتن سعه صدر و تعامل گسترده با دنیا را از محورهای مهم دیگر سخنان رهبر معظم انقلاب عنوان کردند و گفتند: ایشان تأکید کردند که باید مقابل سلطه‌طلبی استکبار به خصوص آمریکا با قامت استوار ایستادگی کرد و مسئول کشور باید با اقتدار در مقابل دولت‌های زورگو بایستد ومانع انزوای ایران اسلامی شود.

ایشان  با بیان اینکه مسئولیت یک امانت الهی است و وظیفه داریم امانتدار باشیم، گفتند: رهبر معظم انقلاب تأکید کردند که مسئولان کشور باید با حفظ اتحاد و وحدت در جامعه برای ریشه‌کن شدن فقر و فساد تلاش کنند و قدردان نیروهای وفادار به انقلاب که همیشه در همه صحنه‌ها حضور دارد، باشند و همچنین در مسائل اقتصادی و فرهنگی بسیار مقتدارنه عمل کنند.

آیت الله حسینی بوشهری در ادامه با تبریک سالروز میلاد امام رضا(ع)، گفتند: هدف مأمون از انتقال امام هشتم شیعیان به خراسان خاموش کردن نور ولایت و امامت بود، گفت: امام رضا(ع) با استفاده از دانش و علم خود تمام توطئه‌های دشمنان را نقش بر آب کردند و کاری کردند که مأمون از اقدام خود پشیمان شد.

ایشان همچنین با بیان اینکه اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ترک شود، برکت از آن می‌رود، گفتند: فراموش شدن این دو فریضه الهی باعث تسلط نااهلان بر جامعه اسلامی می‌شود و عواقب آن شامل همه افراد می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزودند: جامعه‌ای که دچار رکود و سستی شده همواره ورد طمع دشمنان است و یکی از راه‌های مقابله با آن و جلوگیری از ظمع دشمنان، گسترش امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به فرارسیدن ایام حج و اعزام زائران به سرزمین وحی اشاره کردند و گفتند: امیدواریم امسال مراسم حج همراه با امنیت و آرامش برگزار شود.

آیت الله حسینی بوشهری همچنین با اشاره به سالروز نهضت مشروطه فرمودند: رهبر معظم انقلاب علت شکست مشروطه را دوری از علما و روحانیت و همچنین بی‌تجربگی برخی افراد دانستند که باید این موضوع درس عبرتی برای همه ما باشد.

آیت الله حسینی بوشهری اظهار داشتند: اگر امر به معروف و نهی از منکر مورد غفلت واقع شود پیامدهای زیان باری برای جامعه دارد و خیرات و برکات الهی از جامعه رخت برمیبندد.

ایشان با اشاره به اهمیت فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر افزودند: اگر در جامعه، امر به معروف و نهی از منکر مورد توجه نباشد زمینه حضور نااهلان فراهم می‌شود و کسانی که شرایط آن‌ها با جامعه دینی همخوانی ندارد زمام جامعه را عهده دار می‌شوند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کردن: باید مراقب باشیم تا جامعه به دلیل ترک امر به معروف و نهی ازمنکر دچار مجازات همگانی نشود، جامعه ای که در سستی و رخوت فرو برود و امربه معروف و نهی از منکر در آن مطرح نشود از بین می‌رود.

ایشان با اشاره به روایات اهل بیت (ع) افزودند: اگر نسبت به فریضه الهی و مهم امر به معروف و نهی از منکر غفلت کنیم بیگانگان طمع در سرنوشت ما می‌کنند که باید فضای جامعه را از وجود امر به معروف و نهی از منکر عطرآگین کنیم.

امام جمعه قم با اشاره به فرا رسیدن میلاد امام رضا(ع) فرمودند: شکر نعمت‌های خداوند را ادامه و دوام بخشید تا خداوند به شما عنایت کند، در ظاهر مأمون از امام رضا (ع) دعوت کرد اما در حقیقت دعوت نبود بلکه فراخوانی برای ایجاد محدودیت برای این امام همام بود تا جنبش‌های هاشمی خاموش شود.

ایشان بیان کردند: کسانی که توکل به خدا داشته باشند مقلوب نمی‌شوند، مناظرات و مباحثات و شاگردپروری امام رضا (ع) فضایی را ایجاد کرد که دشمن آرزو کرد ای کاش امام رضا (ع) از مدینه به خراسان نمی‌آمد.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به مراسم روز گذشته تنفیذ ریاست جمهوری عنوان کردند: مقام معظم رهبری نکات مهمی را در این جلسه بیان کردند و فرمودند پیش از پیروزی انقلاب مردم در مدیریت کشور نقشی نداشتند اما پس از پیروزی انقلاب ملت ایران در انتخابات ریاست جمهوری و خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی و شورای شهر حضور پیدا کرده و با اراده مردم انتخابات صورت می‌گیرد و گزینش‌ها انجام می‌شود.

مقام معظم رهبری بر رفع مشکلات مردم و توجه به معیشت به رئیس جمهور تاکید کردند و گره گشایی جامعه را مورد تاکید قرار دادند، ایستادگی در برابر سلطه طلبی نیز از دیگر موضوعاتی بود که رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهور تاکید کردند.

فرصت کم است و کارها فراوان و باید برای انجام کارها اولویتبندی کرد، مسئله عدالت و ریشه کن کردن فقر و فساد باید در اولویت کاری رئیس جمهور باشد و همچنین باید براساس برنامه ششم حرکت کند و همچنین اتحاد ملت پابرجا بماند و میان ملت دو دستگی و چند دستگی ایجاد نشود.

رهبرمعظم انقلاب تاکید کردند نباید به دشمن اعتمادکرد تا از راه دیگری ضربه بزند، باید تنها به خدا توکل کرد و اگر کسی به خدا توکل کند پیروزی از آن وی خواهد بود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به فرا رسیدن موسم حج تصریح کردند: مراسم حج را پیش رو داریم که کاروان‌های حج در حال وارد شدن به این سرزمین معنوی هستند، امیدواریم امسال حجی همراه با آرامش و امنیت برای زائران داشته باشیم.

Please publish modules in offcanvas position.