خلاصه خطبه های نماز جمعه قم مورخ96/06/24به امامت حضرت آیت الله حسینی بوشهری «دامت برکاته»

امام جمعه قم فرمودند: امروز ایران اسلامی باید پرچم‌دار حمایت از مسلمانان مظلوم میانمار باشد و هر اقدامی که از عهده ما برمی‌آید ‌باید در حمایت از آنان انجام دهیم.

حضرت آیتالله حسینی بوشهری«دامت برکاته» در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در مصلای قدس برگزار شد در سخنانی با اشاره به جنایات صورت گرفته علیه مسلمانان میانمار، اظهار داشتند: متأسفانه امروز شاهد نسل کشی مسلمانان مظلوم و بی‌دفاع میانمار هستیم.

فاتحه جایزه صلح نوبل را باید خواند که کسی این جایزه را دریافت کرده که این اقدامات بی‌شرمانه علیه بشریت صورت داده است.

در سال‌های اخیر جایزه صلح نوبل عمدتاً به کسانی داده شد که جز جنایت و خیانت کار دیگری انجام ندادند و باید افسوس خورد به حال جامعه‌ای که این افراد در رأس آن هستند.

این جنایت‌ها در مقابل چشم مجامع بین‌المللی رخ می‌دهد و سازمان ملل نیز تنها در دو خط محکوم می‌کند.

آیت الله حسینی بوشهری افزودند: باید پرسید چرا سازمان کنفرانس اسلامی کاری نمی‌کند و در انفعال است.

سران برخی از کشورهای اسلامی به نوعی خودشان در توطئه‌های آدم کشی مسلمانان شریک‌ هستند و به داعش کمک می‌کنند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه در جهان، ایران به نظامی ضد ظلم شناخته شده است افزودند: امروز ایران اسلامی باید پرچم‌دار حمایت از مسلمانان مظلوم میانمار باشد و هر اقدامی که از عهده ما برمی‌آید باید در حمایت از آنان صورت دهیم و به مجامع بین‌المللی علیه جنایات صورت گرفته شکایت شود.

ایشان با اشاره به دیدار اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام با مقام معظم رهبری فرمودند: حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار سخنان مهمی ایراد فرمودند و به اهمیت کار و نقش مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کردند.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه دادند: مجمع تشخیص مصلحت نظام نقش مهمی دارد که مقام معظم رهبری ۳ وظیفه مهم را برای این مجمع یاد کردند که تشخیص مصلحت، مشاوره دادن به رهبری و ارائه راه حل برای مرتفع شدن مشکلات از جمله آن‌ها بود.

مقام معظم رهبری فرمودند این‌گونه نباشد که مجلس شورای اسلامی قانون‌گذاری کند و دولت برنامه بنویسد اما در خارج از سیاست‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد و سیاست‌های کلی مصوب مجمع تشخیص مصلحت باید در کار دولت و مجلس تبلور یابد.

وی با اشاره به نزول آیه تطهیر تصریح کرد: خداوند متعال با نزول این آیه ائمه اطهار(ع) را از هر پلیدی پاک می‌داند؛ باید قدردان اهل بیت(ع) باشیم همانطور که این افراد به صورت ویژه در قرآن مورد تکریم قرار گرفته‌اند.

آیت الله حسینی بوشهری از فرا رسیدن روز مباهله یاد کردند و افزودند: در این روز مسیحیان با اعتراف به قدرت خاندان پیامبر اسلام(ص) از مباهله اعلام انصراف کردند.

ایشان با بیان اینکه امروزه در دنیا یکی از مباحث مهم، مشکلات خانواده‌هاست، گفتند: بسیاری از خانواده‌ها دچار فروپاشی شده‌اند، خانواده‌ای که احساس و عاطفه باید در آن حاکم باشد دچار گسست شده چرا که سایر ارتباطات خانوادگی از بین رفته است.

آیت الله حسینی بوشهری با تاکید بر اینکه آمار طلاق‌های جامعه اسلامی زنگ خطری جدی است، مطرح کردند: این آمار زیبنده جامعه اسلامی نیست به همین علت متولیان فرهنگی و مسؤولان کشور باید فکری کنند و راهکارهایی را در نظر داشته باشند تا خانواده‌ها در طراز آموزه‌های دینی شکل گیرند.

ایشان با اشاره به اینکه آمار بی‌سوادی در کشور در حال کاهش است، اظهار کردند: در اوایل انقلاب 48 درصد با سواد داشتیم اما اکنون نزدیک به 90 درصد باسواد داریم در حالی که جمعیت کشور دو برابر شده، هر چند این آمار یکی از افتخار جمهوری اسلامی است اما بازهم دست‌اندرکاران و مسؤولان باید افراد باقیمانده را آموزش دهند.

امام جمعه قم با بیان اینکه معلمان باید توسط خانواده‌ها، دانش‌آموزان و دولت تکریم شوند، عنوان کردند: این افراد عمر خود را برای آموزش دانش‌آموزان صرف می‌کنند به همین علت خروجی آنها باید تربیت افراد متعهد و مسوولیت‌پذیر باشد.

دانشگاه‌ها نیز رشد قابل قبولی داشتند اما از این مجموعه‌ها تولید علم و دانش بنیان بودن را انتظار داریم، تولید علم باید بتواند به مرحله تولید ثروت برسد چرا که در این صورت دانشگاه به رسالت اصلی خود عمل کرده است.

ایشان یادآور شدند: مداحان و سخنرانان مذهبی در ماه‌های محرم و صفر کربلا و عاشورا را به شیوه‌ای معرفی کنند که جامعه عاشورایی و کربلایی شود؛ نظام اسلامی قدرت و آزادگی خود را از برکات کربلا می‌داند، تکلیف‌باوری را باید از عاشورا فرا گیریم و عاشوراست که سازش ناپذیری در مقابل دشمن و عزتمندی را به ما می‌آموزد.

آیتالله حسینی بوشهری به بازگشایی حوزه‌های علمیه و مراکز آموزشی کشور اشاره کردند و فرمودند: پایبند بودن از حوزه‌های علمیه مورد انتظار است و خروجی‌های حوزه باید انسان‌های زمان شناس، عالم و دارای آداب اسلامی باشد.

امام جمعه قم خاطرنشان کردند: اکنون در آغاز سال تحصیلی جدید هستیم و حوزه‌های علمیه به صورت رسمی کار خود را آغاز کرده‌اند، انتظار داریم که حوزه‌ها به نصایح رهبری و مراجع تقلید و نیازهای جامعه توجه و خود را با تحولات زمان همراه و همگام کنند.

آیت الله حسینی بوشهری با تاکید بر اینکه خروجی‌های حوزه باید انسان‌های دانشمند، متخلق به اخلاق، زمان‌شناس و مسؤولیت پذیر باشند، گفتند: همانطور که گذشته به فکر ما بوده‌اند باید برای آیندگان نیز برنامه‌ریزی کنیم.

ایشان در خصوص بازگشایی مدارس نیز گفتند: امروز مسئله بی‌سوادی رو به کاهش است و در اوایل انقلاب ۴۸ درصد مردم با سواد بودند اما امروز نزدیک به ۹۰ درصد جامعه باسواد هستند.

آیت الله حسینی بوشهری تصریح کردند: معلمان عزیز باید مورد حرمت جامعه، والدین، دانش آموزان و مورد تکریم دولت باشند چرا که آن‌ها عمر خود را در راه رشد دانش آموزان صرف می‌کنند.

امام جمعه قم تأکید کردند: دانشگاه‌ها امروز باید تولید علم داشته و دانش بنیان باشند و تولید علمشان به تولید ثروت کمک کنند

ایشان با اشاره به اینکه تقوا می‌تواند خیرات و برکات را برای انسان به دنبال داشته باشد، اظهار کرد: هر چند امکان دارد اسباب دیگری برای رسیدن به خیر داشته باشیم اما خیری که به واسطه تقوا حاصل می‌شود با دیگر خیرات متفاوت است.

امام جمعه قم با بیان اینکه خیر دنیا و آخرت بر اساس تقوا حاصل می‌شود، تصریح کردند: چندین پیامد اجتماعی و در اثر ترک امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد که باید نسبت به این پیامدها آگاه باشیم.

امام جمعه قم از اهمیت بیان مصادیق منکر و معروف در جامعه یاد کردند و گفتند: همانطور که معروف‌های فراوان داریم منکرهای بسیاری نیز وجود دارد که باید با اولویت‌بندی، به معرفی این معروف‌ها و منکرها بپردازیم تا آمران به معروف و ناهیان از منکر نیز بتوانند به شیوه مطلوب‌تری با منکرها و معروف‌ها روبرو شوند.

ایشان بر تدوین و آشنایی معیارهای معروف‌ها و منکرها تاکید کرد و ادامه داد: استفاده از این راهکار دیدگاه‌های افراد را به یکدیگر نزدیک می‌کند به همین علت در برخورد با منکر و معروف شاهد نتایج مطلوب‌تری خواهیم بود.

به عنوان نمونه اگر ندانیم که خرید کالای خارجی کار درستی است یا خیر، باید بررسی کنیم که این اقدام در اشتغال جامعه و وابستگی کشور به خارجی‌ها تاثیر دارد یا خیر، اگر ضرر به آحاد جامعه برسد بر اساس آموزه‌های دینی این اقدام منکر است، هر چند اگر این موارد بر اساس مبادله باشد موضوع وابستگی و کاهش اشتغال مطرح نیست چرا که کالایی نیز از کشور خارج می‌شود.

ایشان با تاکید بر اینکه معروف و منکر را نباید به مباحث جزیی محدود کنیم، گفتند: منکر و معروف در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تعاریف مشخصی دارند، نفس تولید جنس نامرغوب در یک کارخانه منکر است، کارخانه‌ای جنس نامطلوبی تولید می‌کند که گرایش جامعه به سمت کالای خارجی می‌رود در حقیقت یک کار منکر را انجام داده است.

هر کاری در جامعه که سبب بازماندگی، توقف و کند کردن حرکت در مسیر به سمت خداوند متعال شود منکر است و هر کاری که سبب افزایش سرعت انسان در این مسیر شود معروف است؛ همانطور که قرآن کریم نیز کارهای لهو و لعب که مسیر الهی را کور می‌کند را منکر دانسته است، فرقی نمی‌کند که این مباحث از صدا و سیما یا در قالب بستر دیگری پخش شود.

 

Please publish modules in offcanvas position.